Jaký je tvůj postoj?

20.05.2018

Co vás při této otázce napadne jako první? Politika? Názor? Tělo?

Když se podíváme do Wikipedie, vypadne nám článek, který se stručně zabývá psychologicko-sociálním významem slova, a kterému tudíž v podstatě vůbec nerozumím, takže sem nebudu vkládat ani odkaz.

Čemu ale rozumím jsou obyčejná přídavná jména. V knížkách jsem se dočetla o smířlivém postoji, zásadovém postoji, odmítavém i odevzdaném... ale také, že postoj může být i výhružní, ponížený či pyšný.

A jsme u řeči těla.

Ohnutá záda a sebevědomý postoj? Vždyť je to zakódováno i v našem jazyce: Pokorně sklonil hlavu. Poníženě se plazil s ohnutými zády. Radostí vyskočil (mimochodem, dejte si do vyhledávače slovo radost, a prohlédněte si obrázky). Šel hrdě s hlavou vztyčenou. Ne nadarmo se říká, že pyšní lidé mají nos nahoru.

Jsem přesvědčená, že postoj našeho těla ovlivňuje i postoj naší mysli. A nejen naopak.

Tak to zkouším. Když je mi smutno, usmívám se jak měsíček na hnoji, protože vím, že mi to pak uleví i uvnitř. Když jsem unavená, že bych za sebou nohy jen táhla, jak batole punčocháče, soustředím se na to, abych hezky našlapovala. Když se stydím, že bych se nejraději zahrabala pod zem, narovnám se a zvednu hlavu. Najednou mám větší rozhled a vidím, že to zvládnu.

O čem ještě postoj vypovídá?

Postoj a držení těla jsou zásadní i v určování věku.

Když někoho vidíme poprvé, ihned registrujeme pohyby a to, jakým způsobem stojí, drží tělo. Jestli má člověk bílé vlasy nebo obličej jako scvrklé jablíčko je v ten okamžik vedlejší.

Vzhledem ke své krátkozrakosti (a tomu, že ráda chodím bez brýlí) poznávám lidi podle pohybů a postoje na dálku už léta. Každý má svůj styl pohybů i chůze. A věk napsaný v křivce zad, pružnosti chůze a v tom, jak nese hlavu.

Co si vyberete?

  • Postoj udřené stařeny s hlavou dopředu, pohledem k zemi, kulatými zády, vyvaleným břichem a krokem kachny plácající chodidly o zem.

Nebo

  • Postoj dívky s dlouhou šíjí a hlavou vzhůru, pohledem vpřed, s pěknou křivkou zad, pasem, a kočičí chůzí.

My si v Klubech už vybrali a procvičujeme to. Někdy to po létech choulení a plížení nejde hned. Je třeba tělu trochu pomoci. Ale není to těžké. A jaká je to pak úleva!


Tak jaký právě zaujímáte postoj?